Na torfowiskach...
W drodze do rezerwatu „Torfowiska pod Zieleńcem” przywitał uczniów klasy VIa i Vb donośny głos żurawia zwany klangorem.Tego dostojnego, eleganckiego ptaka można spotkać w Polsce właśnie na rozległych bagnach wśród lasów, na torfowiskach, wrzosowiskach oraz nad jeziorami i starorzeczami. Zwykle w oddaleniu od siedzib ludzkich. Szliśmy zatem we właściwym kierunku.
W ramach wycieczki edukacyjnej zielonym szlakiem po torfowiskach mogliśmy również zaobserwować charakterystyczne dla tego obszaru rośliny. Podziwialiśmy olbrzymie mszary czyli tereny podmokłe, które porasta roślinność tolerująca kwaśne gleby. Pięknie prezentowała się wełnianka pochwowata, która oczarowała nas owocującymi biało- srebrzystymi pióropuszami. Widzieliśmy również torfowce, rosiczkę okrągłolistną, oraz bagno zwyczajne a także olbrzymie połacie jagód czy żurawiny. Gdzieniegdzie wyrastały przed nami brzozy karłowate( relikty) oraz świerki.
Dowiedzieliśmy się z tablic edukacyjnych, że ten teren powstał ponad 7,5 tys. lat temu czyli jest efektem działania lodowca w Polsce a wody z tego terenu spływają do trzech mórz: na północ do Bałtyku, na południe do Morza Czarnego i i na północny- zachód do Morza Północnego. Kierunki łatwo określiliśmy w drodze, na podstawie położenia Słońca, a dodatkową wskazówką było odnalezione przez nas mrowisko, które łagodnie opadało w stronę południową. W ramach wycieczki dowiedzieliśmy się również dlaczego wody są tam zabarwione w kolorze czerwono- rdzawym, co to jest humus, i jak powstaje torf, węgiel brunatny i kamienny oraz ten najbardziej energetyczny czyli antracyt.
Wszystkim ciekawskim polecamy do zdobycia ścieżkę edukacyjną „Torfowiska pod Zieleńcem” oraz zachęcamy do przeczytania dodatkowych informacje na ten temat:
https://hasajacezajace.com/torfowisko-pod-zielencem-gory-bystrzyckie/
: https://www.pgi.gov.pl/muzeum/kopalnia-wiedzy-1/12580-wegiel-kamienny.html
Z pozdrowieniami z Dolnego Śląska: uczestnicy wycieczki